Objednávky na parazitické háďatká uzatvárame vždy v piatok do 10h a nasledujúcu stredu expedujeme. Ďakujeme.

Mravce

Sú malí, veľmi rýchli a doslova všadeprítomní. Reč je o mrvancoch – bežných obyvateľoch našich parkov, záhrad, dokonca aj balkónov a domov. V prírode nadšene sledujeme ich mraveniská, no na trávniku v záhrade už ich tak radostne nevítame, dokonca sme schopní pre ich likvidáciu urobiť čokoľvek. Prečo tieto tvory zbytočne troviť únavným sypaním granúl, keď môžete mravce zo záhrady jednoducho vyhnať?

Mravce sa ženú za lepšími podmienkami k životu, prísunom potravy a teplom – zakladajú svoje hniezda veľmi často v tesnej blízkosti ľudských sídiel. Kým sa zdržujú iba v záhrade, maximálne nám z času na čas znepríjemnia pobyt na trávniku. Problém nastáva, ak sa mravčia kolónia vydá za potravou priamo do domu a v najhoršom prípade sa rozhodne k nám nasťahovať. Veľmi často sa ich domovom stávajú kvetináče na oknách, škáry pozdĺž stien alebo okolie terás. Z týchto strategických miest sa potom vydávajú na výpravu za potravou a tvoria typické „mravčie diaľnice“.

Ako škodia mravce v záhrade?

Okrem pozitív ako je roznášanie semien rastlín alebo prevzdušňovanie pôdy chodbičkami, má prítomnosť mravcov aj negatívny vplyv na niektoré konkrétne druhy rastlín. Ak ste si na svojej záhrade všimli vrcholky rastlín obalených voškami, určite vám na rovnakom mieste neunikla aj prítomnosť mravcov. Medzi týmito dvoma druhmi hmyzu funguje obojstranne výhodný symbiotický vzťah – tzv. „mutualizmus“. Mravce vynášajú vajíčka vošiek na rastliny a tým im pomáhajú nájsť ideálny zdroj potravy. Navyše ich strážia a bránia pred predátormi. Na oplátku sa živia sladkou medovicou, ktorú vošky pri cicaní rastlín vylučujú. Tento vzťah však určite žiadny záhradkár bojujúci proti voškám neocení.

Parazitické hlísty donútia mravce vysťahovať sa.

Hoci je prítomnosť mravcov človeku nepríjemná, predsa len nie je dôvod tieto tvory hneď likvidovať a usmrcovať. Modernou metódou, ako sa týchto pracovitých hostí zbaviť je aplikácia parazitických hlístov rodu Steinernema priamo do mravčieho hniezda. Parazitické hlísty sú pôdne organizmy, ktoré sa vo veľmi malom množstve vyskytujú prirodzene v pôde a pre mravce sú prirodzeným nepriateľom napádajúcim mravčie larvy. Akonáhle mravce vycítia prítomnosť hlístov, okamžite „trúbia na poplach“ a začínajú hniezdo sťahovať. V pôde ošetrenej parazitickými hlístami mravce nové hniezdo nezakladajú.

Ako parazitické hlísty - Nemaplus antfree - aplikovať

Parazitické hlísty aplikujeme v období od apríla do septembra zálievkou alebo bodovo - pomocou veľkoobjemovej striekačky. Balenie hlístic rozmiešame podľa návodu v nádobe s vodou a dobre premiešame. Suspenziou naplníme kanvu alebo striekačku a aplikujeme priamo do mravčieho hniezda. Aplikáciu odporúčame vykonávať navečer alebo skoro ráno, prípadne aj za dažďa. Pri aplikácii a po nej by pôda mala zostať vlhká pre lepší pohyb hlíst.

Výhody aplikácie

  • Aplikáciou parazitických hlístic nedochádza k usmrcovaniu mravcov – tí sú iba donútení k presťahovaniu hniezda na iné miesto.
  • Jedna aplikácia Nemaplus antfree chráni ošetrovanú plochu po dobu zhruba 6 týždňov.
  • Obmedzená aktivita mravcov je viditeľná do 3 dní po aplikácii parazitických hlístic.
  • Metóda je úplne šetrná pre zdravie ľudí, domácich maznáčikov i necieľové organizmy.